SVĚTOVÝ BONSAI KONGRES 2001
 
Ve dnech 30.5. - 4.6.2001 bylo chladné a deštivé počasí, ale v Grand hotelu Arabelasheraton bylo velice příjemně.
Na světovém setkání "bonsajistů" Českou republiku zastupovalo 10 bonsají (viz. čl. v čas. č. …), Suiseki ing. Karla Šeráka, dřevěné podstavce z Čech, velký zájem byl o misky z dílny Klika, Kuřátková, na talentu soutěžil pan Svatopluk Matějka, v porotě byl Jan Bučil, hlavním fotografem pro pořadatele byl pan Václav Wiesner, Bonsai centra z Evropy na výstavě prodávala česká hnojiva ….. Více než 150 Čechů bylo na výstavě v sobotu.
Ve 4 dnech byla tak vysoká koncentrace zážitků, že jsem všechno nestačil vnímat. Překrásné vystavené bonsaje, stolky, police na MAME a ŠOHIN, doplňkové rostliny, SUISEKI, tvarování nejlepších světových bonsajistů, osobní setkání s nimi i s dalšími milovníky bonsají, prodávaly se zde hezké stolky, misky, bonsaje, Jamadori (duby!),časopisy, knížky, nářadí, suiseki ….. A tak mi přišlo vhod překvapení od pořadatelů, že nezakázali focení a natáčení videokamerami. Až bude čas, snad v zimě se rád vrátím zpět do Mnichova a prostřednictvím videokazet si v pohodlí, znovu prohlédnu co jsem zažil a na detailních záběrech určitě objevím něco nového co mi uniklo. Pro další milovníky bonsají, kteří se do Mnichova nedostali má Bonsai centrum Libčany připraveny 3 videokazety a ze Světového kongresu.
Telegraficky:
Pátek 1.června. Zahájení …
Tvarování Evropské skupiny vtipně uváděl Walter Pall (Německo), všichni pracovali precizně, rychle … Angel Mota (Španělsko), po natvarování se mi jeho Buxus nejvíce líbil poměrem výšky k náběhu kořenů a celkové klasické provedení, Serge Clémence (Švýcarsko) u složité borovice kleče ponechal překvapivě dvě rovnoběžné větve, Salvatore Liporace (Itálie) nechal smrk vysoký a tvaroval precizně hodně větví, Francois Jeker (Francie) hezky zpracoval olivu, mohla být nižší a užší.
Na talentu roku se tvarovaly překrásné jalovce, Svatoplukovi Matějkovi se nepodařilo průměrným zpracovaným s originálním řešením (hodně JINu) oslovit porotu.
Sobota 2. června.
Japonskou skupinu vedl Saburo Kato. Další mistři Takeyama Horosi, Suzuki Toru, Komatsu Osahu a Nakajima Shinichi příkazy svého "šefa" precizně a rychle realizovali. Dopolední tvarování 3 borovic bylo koncertem, ale pro nás evropany se výsledek po tvarování příliš nelišil od počátečního stavu. Japonci k rostlinám přistupují s úctou a precizní bonsaje vytváří postupně několik let, proto nedělají pro efekt diváků bonsai za několik hodin. Za asistence Hotsumi Terakavy byla dopoledne vytvořena na kamení pěkná saikei z různých rostlin (již hotových bonsají).
Odpoledne celá skupina rychle upravila již tvarované borovice a jejich sesazením byl vytvořen překrásný velký lesík, lepší jsem v životě neviděl ….
Slavnostní galavečer ….
Neděle 3.června
Pod vedením I.C.Su (Taiwan) pracovala světová skupina. Cheng Cheng Kung (Taiwan), perfektní práce při vytváření "mrtvého dřeva" na jalovci. Chase Rosade (USA) hezky vytvaroval borovici lesní, Kunio Kobayashi (Japonsko) tvaroval Pinus thunbergiana, neuvěřitelná zručnost tohoto mistra zaujala přítomné například tím, že v jedné ruce držel čtvero nářadí (nůžky, kleště) a střídavě je používal přitom ještě oběmi rukami modelovat větve drátem … Pedro J. Morales (Portorico) tvaroval fícus, odlistění které doporučoval pro představu konečného stavu ale neprovedl.

Pondělí 4.června
Ženskou skupinu uváděla Solia Tafur Rosade (Kolumbie). Mladičká Kirsten van Groonenborgh (Nizozemí) ze začátku ztratila hodně času trháním plodů a čištěním větví a kmene u jalovce, působila rozpačitě, ale konečný výsledek byl fantastický. Gill Taylor Duxbury (V.Británie), ze dvou větví si vybrala tu složitější, pracovala precizně a s přehledem, vytvarováná borovice drobnokvětá vypadala jako stará zapěstovaná bonsai (nebylo na ní znát tvarování ….). Patrizia Cappellaro de Martino (Itálie) tvarovala čínský jalovec, zpočátku se zdálo, že nemá sílu uříznout větve, vše bylo ale jinak, po nalomení zbytek naříznuté větve použila otáčením ke stržení Jinu, jak jednoduché …. Konečný stav tvarovaných rostlin průběžně nakreslila Sabine Weber (SRN). Rozdíl mezi původními rostlinami a stavem po natvarování byl u "ženské" skupiny nejlepší, dobré nápady a precizní zpracování ……

V Mnichově bylo rozhodnuto že roce 2003 bude Evropské setkání bonsajistů v Čechách v Jihlavě, je to velká důvěra od Evropy, ale i velký závazek pro nás, pokud milovníci bonsají spojí síly, mohli by jsme vytvořit stejné, nebo ještě lepší setkání, než bylo v Mnichově.