Pokojové bonsaji opadávají listy

>> Dobrý den, dostal jsem  bonsai. Bohužel ji v současné době začaly
>> poměrně dost padat listy. Dá se z toho vytušit jak jí pomoci.
>> Předem děkuji


Chyby při přepravě domů


V zimě si často ani neuvědomíme, že za mrazivých dnů, můžeme pokojovou bonsai, při přenášení do auta, nebo při čekání na autobus vážně poškodit. Doporučuji její pečlivé zabalení a maximální zkrácení pobytu na mrazu. Lépe je jí v teplé kabině auta než v jeho uzavřeném a nevytápěném zavazadlovém prostoru, pamatujte i na to, že po delší době stání (třeba při dalších nákupech) může teplota v autě klesnout pod nulu.
Opačný případ může nastat v teplých dnech v zaparkovaném autě na plném slunci, při vysoké teplotě se v kabině auta může naše bonsai „uvařit. Nižší teplota bývá v uzavřeném zavazadlovém prostoru, před delším transportem doporučují bonsai vydatně zalít.


Správné umístění v bytě, kanceláři


Úspěch pěstování spočívá v kompromisu mezi dostatkem světla pro bonsaje a našimi možnostmi, četnosti zálivky.
Většině pokojových bonsají vyhovuje v zimě parapet východního nebo západního okna, v létě mohou stát do 2 metrů proti oknu.
 Čím více je světla, tím má bonsai hustější růst s malými lístečky za předpokladu, že ji včas a často zaléváme. Od slunečního svitu jižního okna i teplého suchého vzduchu od radiátoru zemina rychle vysychá a na nedostatek vláhy bonsai reaguje zmenšením listové plochy jejich zaschnutím a opadáním.
Při nedostatku světla, severní okno v zimě, nebo i větší vzdálenost od světlého okna (3 a více metrů), zůstane jen málo velkých listů natočených za světlem, odvrácená strana od okna bývá po čase bez listů a větve zasychají, pokud bonsai neotáčíme o 180 stupňů po 14 dnech.


Reakce na změnu prostředí


Na jiné prostředí našeho bytu nebo kanceláře, na změnu vlhkosti, světelných podmínek, teploty a způsobu zálivky reaguje většina bonsají tím, že část lístků zežloutne a následně opadne, jedná se o starší lístky uvnitř koruny. Přijde-li rostlina do ¼ listové plochy, nejedná se o nic mimořádného, přizpůsobíme tomu zálivku a dáme ji čas.
 Podobné reakce mohou nastat na jiný způsob zalévání našich známých v době naší nepřítomnosti, například o dovolené.


Proč opadávají listy

Může se jednat o již popsanou změnu prostředí u nově získané bonsaje, ale i o její přemístění v bytě, změnu režimu zálivky, opadáni do ¼ listové plochy není problém.
Na dlouhodobější přeschnutí reagují bonsaje zmenšením listové plochy, někdy i jejich celkovým opadáním, tím si rostlina zachraňuje kořeny a následně asi za 3 týdny, se na plném slunci probudí spící pupeny a narostou listy nové. Ve stádiu bez listů, nemá bonsai čím odpařovat vodu, proto omezíme zálivku, neboť při stejné zálivce hrozí uhnívání kořenů.
Opad listů může způsobit i nedostatek kořenů způsobený jejích odumíráním následkem nadměrné zálivky, poznáme to hmatem (přemáčená půda) i čichem („vůně močůvky“) ke kořenovému balu vyjmutému z misky. Pomůže přesazení a omezení zálivky.
Nedostatek světla přibývá se čtvercem vzdálenosti od okna, (např. 4 metry je ho16 x méně), bonsaje přemístíme blíže a proti oknu. Někdy si ani neuvědomíme, že zatažená žaluzie nepropouští žádné světlo, a hustá záclona či závěs ho také podstatně omezí.
V prosinci je i na okně světla zhruba desetkrát méně než v létě, proto se bonsajím nedaří, jsou-li daleko od okna. Jednostrannému opadávání zamezíme již popsaným otáčením bonsaje. Růstu nadměrně velkých listů zabráníme umístěním na parapet jižního okna.
Trváme-li, na stinném stanovišti můžeme nedostatek světla nahradit umělým pro rostliny. Například svítidlo Floraset, zářivky Fluora a Biolux, (používají je i akvaristé). Zde je důležitá pravidelnost a doba dosvětlování, intenzita svítidla a jeho vzdálenost od bonsaje.
Podchlazení při větrání, nebo netěsnící parapet, poznáme podle toho, že miska je v teplé místnosti ledová, i příliš studená voda bonsajím neprospívá.
Zaschnutí může způsobit velká blízkost příliš horkého vzduchu od radiátoru proudícího do koruny bonsaje.
Deformaci i opadávání listů způsobují i různí škůdci a houby, které se nevyhnou ani bonsajím, do bytu se někdy dostanou s řezanými květinani. Prvním signálem bývá to, že se listy lepí na prsty při doteku. Pokud je to menší možní, zbavíme se jich mechanicky. Proti většině škůdců pomáhá postřik Mospilanem, proti houbám běžné postřiky např. proti plísni okusek.
Pokud na bonsaji již nežloutnou a neopadávají starší listy a rostlina pomalu začíná přirůstat, už se jí u nás daří.
Rostlinám se nedaří v klimatizovaných bytech, je-li noční i denní teplota stejná, aby půda dýchala, je potřeba noční pokles teploty.
Dojde-li k záměně, venkovní bonsai v bytě na podzim opadá stejně jako v přírodě a je lepší ji dát do zahrady nebo na balkon.


Nemoci a škůdci

Stejně důležitá jako samotný boj proti škůdcům a nemocím našich bonsají je důkladná prevence. Ta spočívá v každodenní prohlídce bonsají a v okamžitém razantním a nekompromisním boji s nalezeným škůdcem.

Savý a žravý hmyz ničíme mechanicky nebo vhodným postřikem, např. MOSPILANEM. Účinnost postřiku se zvýší, dáme-li napadenou bonsai do uzavřené krabice z kartonu.

Škůdce, kteří před námi neuletí, můžeme utopit ve vodě. Bonsai otočíme o 180 stupňů a nadzemní část ponoříme asi na 3 hodiny do vody. Obrácenou misku podložíme např. na 2 vařečky (viz obrázek). Do studené vody přidáme jar nebo jiný smáčecí prostředek, čímž znemožníme vytvoření vzduchové bublinky, díky které by škůdci ve vodě přežili.

Jednou z častých chorob bonsají je padlí. Jeho původcem jsou houby, jejichž množení podporuje dostatek dusíku a vlhké a teplé prostředí. Padlí vytváří bílý povlak na listech, které pak vypadají jako poprášené moukou. Jako prevence pomáhá suchý vzduch a nestříkat a nemlžit rostliny vodou. Houbové choroby se likvidují postřikem roztoku vodního skla (roztok
1:10), nebo fungicidy, přípravky na bázi síry (např. Sulka nebo Sulikol).

Pozor: na rozdíl od mechanických, musíme postřiky ve spreji aplikovat ze vzdálenosti alespoň 30 cm, jinak rostlinu zmrazíme.

 

Proč se mé bonsaji nedaří, kde je chyba?

Po přemístění pokojové bonsaje do nového prostředí reaguje většina jedinců na změnu teploty, světla a způsob zálivky tím, že shodí část listů. Pokud k tomu dojde, zkontrolujeme vlhkost zeminy (zda není přeschlá nebo naopak přemáčená) a rostlině dáme čas na přizpůsobení se novým podmínkám.

Na podzim, když se začíná v bytě topit ústředním topením, žloutnou a opadávají u pokojových bonsají listy. I když se v literatuře píše, že v zimním období omezíme zálivku, protože je pro růst rostlin méně světla, skutečnost je v dnešních bytech jiná. Cirkulace suchého vzduchu způsobuje rychlejší vysychání zeminy než na jaře a v létě, a proto v zimním období zaléváme častěji a vydatněji.

V listopadu a prosinci reagují rostliny na nedostatek světla (je ho desetkrát méně než v létě) často opadáváním lístků a následným růstem nových velkých listů. Pomoc proti tomu je snadná, bonsaje přemístíme blíže k oknu nebo je přisvětlíme speciálními svítidly pro rostliny.

Často se stává, že se rostlině nezastavilo opadávání listů ani, když ji hodně a často zaléváme. Má-li bonsai třeba jen čtvrtinu listů než před opadem, odpaří jimi také jenom čtvrtinu vody. Stejná zálivka už je tedy přelitím a rostlině uhnívají kořeny. Zálivku tedy snížíme a bonsai postavíme blíže k oknu, kde dříve vyschne. Vyšším přísunem světla zároveň podpoříme probuzení spících pupenů.

U bonsaje opadaly všechny listy, mám ji vyhodit? Při silném napadení škůdci nebo při nedostatečné zálivce se rostlina zbaví listů, aby si zachránila spící pupeny, kořeny a vše potřebné pro další růst. Která část rostliny je ještě živá, zjistíme jemným seškrábnutím kůry z větve nebo opatrným a postupným stříháním kousků větví od jejich konce. Je-li plocha po řezu nebo seškrábnutí kůry zelená, větev žije. Naopak je-li hnědá, bývá už suchá. Probuzení spících pupenů podpoří slunce u okna, mírná zálivka a celkové nastartování bonsaje podpoří DUHA. Pokud je opad listů zapříčiněn škůdci, musíme je samozřejmě mechanicky nebo chemicky vyhubit.

Větve na jedné polovině bonsaje úplně nebo částečně zaschly. Většinou se jedná o nedostatek světla na straně odvrácené od okna, pomůže pravidelné otáčení bonsaje o 180 stupňů a přemístění blíže k oknu.

Bonsai má bledé listy. Nedostatek světla vyřešíme přemístěním blíže k oknu nebo přisvětlováním, nedostatek živin přihnojením. Škůdců nebo hub se zbavíme postřikem příslušnými preparáty.

U náběhů kořenů, na misce a na listech je bílá až hnědá „plíseň“. Většinou se jedná pouze o zásadité soli ze zálivkové vody, které odstraníme tak, že vodu převaříme nebo jinak upravíme. Vynecháme též mlžení neupravenou vodou. Mechanicky odstraníme kokosovým košťátkem nebo zubním kartáčkem. Z listů se dá povlak odstranit leskem na listy Perfect  Plant.
Zemina s kořeny se zvedá nad okraj misky. Tady je pomoc velice jednoduchá - bonsai je třeba rychle přesadit.

Bonsai opadává, nemá už skoro žádné listy, zežloutnou a uvadnou. Myslím, že ji nic nechybí, nemá škůdce, ani průvan, pravidelně ji zalévám, hnojím, nepřelévám a je u okna na světle. Vypadá to na nedostatek vody. Můžete sice pravidelně zalévat, ale pokud je rostlina bez přesazení delší dobu v misce, má prokořeněný bal, a nemá se kde udržet voda, trpí suchem. Takže: přesadit, zalévat a dát na světlo.

Uvnitř koruny žloutnou a opadávají listy, koruna je velká a listy jsou jen na koncích větví. Tento problém mají většinou začátečníci, kteří se bojí pravidelného řezu a zanedbali pravidelné zakracování větví. Dá se to přirovnat k nestříhanému nemytému a neholenému bezdomovci nebo k elegantnímu, upravenému muži. Je-li bonsai v dobré kondici (zdravé kořeny poznáme podle světlých konečků) a zároveň vhodná doba (dostatek světla - květen až srpen), můžeme bonsai radikálně zakrátit s ostříháním všech listů. Potom je nejlepší ji umístit na balkon, nebo do zahrady na plné slunce, které probudí velké množství spících pupenů. Následně vyrazí spoustu nových výhonů a naroste i hodně malých lístků.

 

Jaroslav Pišl
jpisl@bonsaicentrum.cz