Péče o víkendu

Skoro jediný problém spočívá v zálivce, nebo zabránění nadměrnému vysychání. To způsobuje proudění teplého vzduchu, sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost. Na rozdíl od nedostatku vody, bonsaji krátkodobě neublíží málo světla. Může přečkat i v chladnější místnosti bez oken, nebo alespoň dále od slunného okna a radiátoru.
Krátkodobé počáteční přelití s dostatkem vody v podmisce s následným vyschnutím nevadí.
Dáme-li bonsai i s miskou a podmiskou do igelitového sáčku nebo tašky, jejíž konec zavážeme dole u kmínku, odpařená voda ze zeminy v něm kondenzuje a neztrácí se. Přes listy se část vody odpaří, ty nezakrýváme. Takto zabalená bonsai nesmí být na slunci, aby se nepřehřála zemina.

Co dělat o dovolené

Máme-li dobrou náhradu v sousedech známých, nebo příbuzných, je to jednodušší, musíme však počítat s tím, že naše bonsaje dostanou šok, z jiného, někdy i lepšího zalévání než na které byly zvyklé od nás.
Dnes se dají běžně koupit automatické kapkové závlahy, doporučuji si předem vyzkoušet jejich dávkování a spolehlivost než odjedeme na delší dobu pryč.
V naší nepřítomnosti si mohou naše bonsaje vodu sami nasát pomocí knotů (dají se nahradit šňůrou od stanu), jejichž jeden konec je skrz odtokový otvor protažen do zeminy v misce až na povrch (pomůže nám háček na háčkování) a druhý je na dně nádoby s vodou, dá se použít 5 litrová lahev od okurek.