JAK, KDY A PROČ PŘESAZOVAT

Rostoucí kořeny postupně vyplní prostor misky a dalo by se říci, že už nemají kam růst, proto se mladší bonsaje přesazují 1 x ročně a starší po 2 až 3 letech, nejlépe v předjaří.
Po čase se díky zálivce a růstu kořenů přeplňuje miska, vytlačuje vzduch a někdy kořeny zvedají bonsai z misky. Jejich dalšímu růstu prospěje přesazení s výměnou zeminy.
Až na malé výjimky nemají pokojové bonsaje čas odpočinku a tudíž se dají přesazovat v každé roční době. Nejlepší čas pro tuto operaci je ale samozřejmě začátkem jara (březen, duben) před hlavním obdobím vegetace. V jiný čas je lepší jen převedení bonsaje do větší misky s doplněním zeminy, bez velkých zásahů do kořenové soustavy.
Nejdříve, pokud to jde, odstraníme zeminu na povrchu nad kořeny a odkryjeme náběhy kořenů.(nasazení silných kořenů u kmene). Nejlépe se s kořenů odstraní stará zemina, je-li suchá, pomocí hůlky, drapáku a vyklepáním.
Aby bylo v misce místo pro novou zeminu, zakrátíme asi 1/3 kořenové hmoty, je-li jich nadbytek. Není pravdou, že se kořeny zakracují proto, aby bonsai nerostla, naopak, aby vznikl prostor pro růst kořenů nových.
Pokud udržíme stříháním proporce mezi velikostí bonsaje a misky, můžeme stejnou misku ponechat mnoho let. Šíře koruny je dobrá v poměru k šíři misky 7:5 až 1:1. Velikost misky je dána esteticky, hloubka v ideálním případě se rovná síle kmene u kořenů, ale i pěstebně, aby se dala bonsai zalévat a nestrádala, pěstujeme je tak, aby se jim dařilo, nemučíme je.
Na velké otvory v misce se dává plastová síťka, pokud použijeme Substrát pro bonsaje AGRO CS (Česká skalice), není potřeba dávat drenážní vrstvu, protože tako zemina je dostatečně propustná, vzdušná a zároveň je schopná zachytit a udržet dostatečné množství vody ze zálivky.
Suchou zeminu vpravíme mezi rozprostřené kořeny hůlkou, povrch urovnáme košťátkem, a na rozprašovačem zvlhčený povrch přidáme vrstvu Akadamy. Mezi povrchem zeminy a misky necháme místo na snadnější zálivku. Následně důkladně zalijeme. Aby se nespálily zakrácené kořeny vynecháme na 4 týdny hnojení.
Přendání do větší nebo hlubší misky s dosypáním zeminy můžeme provádět kdykoliv.

SPRÁVNÁ MISKA

Na rozdíl od ostatních pokojových rostlin můžeme bonsaje pěstovat po desetiletí ve stejné misce, obnovuje se jen zemina. Miska má být k bonsaji v určitém poměru a teprve když bonsai přeroste, dostane větší misku.
Tvar misky, její barva a materiál by se měl hodit ke stylu pěstované bonsaje. Běžně se používají ploché misky s hranatým nebo oválným půdorysem. Ideální poměr (u výstavní bonsaje): výška misky se rovná průměru kmene bonsaje, délka misky je 5/7 výšky stromu. Pro bonsai výšky 20 cm je tedy vhodná miska o velikosti 14 cm. Začínáme-li, jsou lepší misky hlubší, protože zemina v nich tak rychle nevysychá. Miska by neměla plnit jen hledisko estetické, ale i pěstební.

 

KDY PŘESAZOVAT

Vytvoří-li se po čase na okrajích misky hustá kořenová plsť a kořeny zvedají bonsai z misky, nebo má-li bonsai špatné přírůstky, světlé listy apod., je zemina vyčerpána a nastal čas k přesazení. Mladé stromky a malé bonsaje přesazujeme každý rok, starší po 2 až 3 letech. Vyčkejte nejméně 2 měsíce, než přesadíte čerstvě vydrátovanou bonsai nebo když u čerstvě přesazeného stromku chcete měnit jeho tvar drátováním.
Rostlina v misce nebo v květináči nemůže být dlouhá léta ve stejné zemině. V omezeném prostoru nádoby odumírají konce kořínků, po určité době spotřebuje bonsai všechen humusový podíl zeminy a celá nádoba je pak vyplněna hustou plstí kořenů. Půda se stává chudší, což znamená, že se vyčerpají živiny, které stromek potřebuje, mění se hodnota pH a snižuje se i propustnost vzduchu a schopnost jímat vodu.

 

JAK PŘESAZOVAT

Po vyjmutí bonsaje z misky, misku vyčistíme košťátkem nebo utěrkou. Prsty, dřevěnou hůlkou nebo drapákem odstraníme alespoň polovinu staré zeminy. Rozprostřené kořeny zakrátíme nůžkami tak, aby mezi kořeny a miskou zůstal prostor asi 0,5 až 1 cm. Kořeny se nezakracují proto, aby bonsai zakrněla, jak se někdy mylně uvádí v literatuře, ale proto, aby bylo místo pro novou zeminu a prostor pro  růst nových kořenů a celé bonsaje.

Rozčesání hůlkou

Zkrácení nůžkami

Rozčesání drapákem

Na velké odtokové otvory misky dáme plastovou síťku, zajistíme ji drátěnými svorkami proti posunu. Pokud nepoužijeme Substrát pro bonsaje AGRO CS, nasypeme na dno misky drenáž z hrubší zeminy nebo štěrku. Rostlinu do misky usadíme, urovnáme kořeny, nasypeme mezi ně suchou zeminu a zapracujeme ji mezi kořeny hůlkou.
Měníme-li velikost misky, zakotvíme stromek pomocí drátů k otvorům v misce nebo omotáním kolem misky podobně, jako když se zavazuje balíček provázkem. Navíc se každý drát jednou otočí kolem kmene. Dá se použít i silnější drát, přetažený přes kořeny a po provlečení odtokovým otvorem zahnutý do stran na spodním dně misky. Po 4 až 6 týdnech, kdy stromek prokořenění, můžeme kotvící dráty odstranit.

 

Připevnění síťky na odtokový otvor, pohled na spodek misky

Připevnění síťky na odtokový otvor, pohled na vnitřní část misky

Drenážní vrstva

Sypání suché zeminy

Zapracování mezi kořeny hůlkou

Připevnění rostliny k misce omotáním dvěma dráty

Správně ukotvená rostlina

Začátek zalévání podmokem

Ukončení zálivky podmokem po přesazení

Provlečení kotvícího drátu odtokovými otvory v misce

Protažení kotvícího drátu balem rostliny

Stažení drátem



Drát ohneme tak aby se nikdo nezranil

Bal je ukotven

Zemina musí být pod okrajem misky, aby se bonsai mohla zalévat

Na povrchu je akadama (japonska zemina )


akadama (japonska zemina ) indikátoz zálivky. tmavá zalitá
- světlá naopak

Další ukotvení je pomocí očka

Očko protáhneme skrz bal



Skrz odtokový otvor

Zahneme

Ukotvená bonsai

Zkouška - zda bonsai drží v misce

A další možnost



Dřevěná dlaha je podvlečena pod vnitřní okraj misky

 

Kořeny, které vystupují ze zeminy, připevníme háčky z drátu. Na povrch misky je dobré dát akadamu, a to nejen proto, že vypadá upraveně, ale její světlá barva (viz kapitola o zálivce) signalizuje potřebu vody. Nasákavá akadama (jen na povrchu misky) vytáhne vlhkost ze dna misky nahoru a jemné kořeny prorostou celým substrátem v misce (někdy se dokonce objeví bílé kořínky až na povrchu v akadamě). Nakonec povrch urovnáme košťátkem a přesazenou bonsai poprvé zalijeme podmokem.

 

SLOŽENÍ ZEMINY

Mimo to, že zemina drží rostlinu v misce, má i jiné důležité úkoly: například zásobování bonsaje živinami. Zemina pro bonsaje má mít zrnitou strukturu a obsahovat tyto složky:

Humusové části (kompost) podporují růst kořenů.
Hlína, jílovité části a akadama zadržují vodu a zamezují odplavení živných látek.
Porézní hrubý písek (zrnění 1 až 3 mm) přijímá dobře vodu ze zálivky, ale neudrží ji.
Rašelina odstraní z tvrdé zálivkové vody vápno, obsahuje humus, ale neudrží vodu.

Universální složení země pro většinu pokojových bonsají je v poměru 15% humusu (kompostu), 30% hlíny (jíl, akadama), 15% písku a 40% rašeliny. Azalky a fíkusy potřebují více kyselé rašeliny, rostliny suchých stepí (sukulenty) chtějí více písku a rostliny s tenkými listy (Ligustrum, Sageretia) a bonsaje v malých nízkých miskách udrží déle vodu díky většímu obsahu jílu (akadamy).

Jednodušší než složité míchání substrátů, je použít Substrát pro bonsaje AGRO CS (Česká Skalice). Tato zemina na sebe dobře váže vodu (doba mezi zálivkou se prodlužuje), je dostatečně propustná (není potřeba drenáž a tak zbude více místa pro vodu a vzdušná (dobře se v ní rozrůstají nové kořínky)

PÉČE PO PŘESAZENÍ

Řezem kořenů byla odstraněna veliká část jemných vlasových kořínků, které zásobují bonsai vodou. Jejich obnova trvá asi 2 až 3 týdny. Během této doby nesmí zemina ani vyschnout ani být přemokřená, protože by to způsobilo hnilobu kořenů. Alespoň 4 týdny po přesazení bonsaje nehnojíme.