Juniperus formosana
Jalovec taiwanský
Detail jemného větvení | Plody | Juniperus formosana - pokojová bonsai |
Detail jemného větvení
Juniperus formosana - pokojová bonsai
POPIS: na první pohled se podobá čínskému jalovci - Juniperus chinensis, má sytě zelené, většinou přilehlé drobné jehličky, ale kmen i zdřevnatělé větve jsou tmavě hnědě černé až šedé.
UMÍSTĚNÍ: stejně jako většina bytových bonsají potřebuje pokojový jalovec světlé místo. Ideální je stanoviště u východního okna. Na světlo je třeba dbát hlavně v zimě, kdy je dobré rostlinu přestěhovat na jižní okno. V letních měsících snáší bez problémů i horké letní dny, zimu pak může přečkat v poměrně velkém teplotním rozmezí 10 - 25oC.
ZALÉVÁNÍ: dobře hospodaří s vodou, nutnost zálivky se dá poznat jen podle vlhkosti substrátu nebo jeho povrchu (akadama). Olistění může vypadat dobře i 3 týdny bez zálivky (nebo při přelévání) podobně jako u uříznutého vánočního stromku bez kořenů.
HNOJENÍ: dvakrát měsíčně běžnými hnojivy.
PŘESAZOVÁNÍ: po 2 až 3 letech.
PŮDA: na substrát není náročný, vyžaduje však dobře propustnou zem a kvalitní drenáž. Akadama, rašelina, písek v poměru 1 : 2 : 2.
STŘÍHÁNÍ: často, nejčastější pěstitelskou chybou, hlavně u starších bonsají z jalovců je to, že nebyl včas a pravidelně zakracován vrchol rostliny, Mohutný a hustý vrchol „nabourá“ proporce bonsaje a ubírá sílu nejnižším větvím, které řídnou a postupně odumírají. Hustý vrchol je pak zelený jen na krajích, uvnitř se vyholuje a postupně se tak neustále zvětšuje.
TVAROVÁNÍ: můžeme drátovat kdykoliv, ale pozor na tvrdé a křehké větve.